Anegdoty z podróży Wyróżnione

Pranie w boliwijskim stylu.

Każdy czasem musi zrobić pranie, a przynajmniej powinien. Po powrocie z warsztatów dla dzieci w Chipay, zdecydowałyśmy, że ten czas nadszedł.

Zapytałam Eduardo – Gdzie mogłybyśmy zrobić pranie?. Na myśli mając oczywiście pralnie. Co ciekawe, nie zdziwiła mnie informacja, że musimy wziąć busa jadącego gdzieś tam i wysiąść tam i tam.

Po 25 minutach szybkiej jazdy typowo Andyjską wyboistą i pylastą drogą, kierowca oświadczył – Aqui ! – tutaj. Posłusznie wysiadłyśmy, w końcu on powinien wiedzieć lepiej gdzie ta pralnia.

Spore skupisko ludzi w rejonie strumienia, parująca woda, a przede wszystkim kolorowe „góry„, aguayos pełnych prania, był wystarczająco przekonujące by uwierzyć, że to tu – Aqui! – zadźwięczało ponownie w uszach.

Ostatni raz ręcznie prałam chyba w liceum. Niby prosta sprawa w rytm piosenki „pucu, pucu, chlastu, chlastu…”. Niestety lokalne sąsiadki z „pralni” nie poznały się na moich umiejętnościach i z szerokim uśmiechem wcisnęły mi w rękę sporą plastikową szczotę, szare mydło i energicznymi ruchami przekazały pradawna wiedzę szorowania. Cudowne odkrycie jakim okazała się, usuwając plamy szybciej niż Omo, szczotka zmieniła moje życie ” z plecakiem”.

Panie były tak miłe, że odstąpiły nawet uprzywilejowaną umywalkę. Na jedną z 4 takich trzeba czekać w kolejce. Reszta pierze po prostu w strumieniu im dalej od źródła tym trudniej. Woda spływająca od piorących powyżej nie jest zbyt krystaliczna.

Suszenie tradycyjną metodą. Mokrą odzież należy rozciągnąć, na skrawku trawy lub ziemi i czekać aż słońce i wiatr zrobią swoje. W międzyczasie plotkować do woli, żując liście koki lub zagryzać prażony bób popijany Coca-Colą.

Pojawiły się nawet ptaki, możliwe, że były tam cały czasy. Flamingi, tak, te różowe. Nie możesz ich dostrzec? Nie dziwię się. Są niestety w kolorze popłuczyn, szare i nijakie. Brodzą w błocie mydlin i przenawożonych glonów, trudno im złowić różową krewetkę. Kolor ich upierzenia zależy od diety, jeżeli jedzą różowe skorupiaki, takiego odcienia nabierają również ich pióra.

Podziel się :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *