Biblioteczka Magazyn Praktyczne informacje Wyróżnione

Greg Grandin. Imperium konieczności. Niewolnictwo, wolność i oszustwo w Nowym Świecie.

Zastanawialiście się kiedyś nad przyczynami oraz wymiarem niewolnictwa? Myśląc niewolnik, widzimy czarnoskórego mężczyznę ścinające trzcinę cukrowa na Karaibach albo bawełnę w Stanach Zjednoczonych. Niewolnictwo jednak ma dużo bardziej złożony charakter i istniało na długo przed kolonizacją Ameryki Południowej. Co ciekawa nie dotyczyło tylko porywanych z Afryki mężczyzn, kobiet i dzieci, ale również samych marynarzy. Ci ostatni zaciągając się na statki, poławiające wieloryby czy foki często wpadali w błędne koło długów, które zmuszało ich do niewolniczej, darmowej pracy na rzecz kapitana sadysty lub spółki finansującej wyprawę. Początki demokracji w Ameryce północnej naznaczone są trudnymi decyzjami i moralna walk wewnętrzną wielu jej obywateli. 

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Ameryce Łacińskiej niewolnicza siła robocza wypracowała bogactwo, które umożliwiło zdobycie niepodległości. Ale niewolnictwo nie miało jedynie wymiaru ekonomicznego. Miało też wymiar psychiczny i oddziaływało na wyobraźnię. W czasach, gdy ludzie-większość mężczyzn i niemal wszystkie kobiety-żyli w tej czy innej formie niewoli, związani umową czeladniczą, umową o dzierżawę ziemi lub o prace, kontraktem małżeńskim, zobowiązani w wobec rodziny- zdefiniowanie, czym jest wolność, mogło nastręczać trudności… 

Gorąco polecam książkę Grega Grandina ” Imperium Konieczności ” opowiadająca, mimo zmian światowych ideologi i stylu życia, historię nadal bardzo aktualna, która wywołuje wiele refleksji, nad światem, w którym żyjemy.

Podziel się :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *