Od podróżniczki do przewodniczki.

Nazywam się Dominika Serzysko. Od zawsze byłam zafascynowana światem. Jeszcze jako mała dziewczynka, oglądając niedzielne programy przyrodnicze, marzyłam o dalekich krainach, egzotycznych zwierzętach i niezwykłych ludziach. Studia antropologiczne podsyciły tę ciekawość, a wolny duch włóczykija zwyciężył. Pierwsze były Indie, Nepal oraz kraje Europy Wschodniej. Następnie ruszyłam na zachód – Hiszpania, Francja. W końcu przyszła pora na realizację wieloletniego marzenia o Ameryce Południowej. Sześciomiesięczny plan zamienił się w prawie 4 lata. Prawdę mówiąc, nie mogło być inaczej. Codzienność drogi z plecakiem – zarabianie na wiele sposobów, głównie ręcznie robioną biżuterią, odkrywanie innego, nauka tkactwa, życie życiem Latynosów zmieniły nie tylko moją perspektywę postrzegania świata, ale i mnie samą. Ten kolorowy kontynent rozkochał mnie w tradycyjnej tkaninie i lokalnymi rękodziele, a wiedza ta stała się podstawą projektu Wokół Tkactwa oraz ArtePoraCraft. Swym doświadczeniem chętnie dzielę się w czasie wyjazdów, slajdowisk, warsztatów oraz prywatnie. 

Droga podróżnika zaprowadziła mnie do pracy przewodnika. Od lat współpracuję z klientami indywidualnymi oraz licznymi biurami podróży o charakterze trampingowym, wypoczynkowym oraz incentive. Podczas wyjazdów stawiam na lokalność oraz szacunek dla danej kultury, jej mieszkańców, zwyczajów i przyrody. Ponadto staram się wspierać miejscowych twórców, zwracając uwagę na aspekty ekologiczne i poszanowanie drugiego człowieka. Mimo upływu czasu codziennie zakochuję się w tym świecie i wierzę, że to nigdy nie minie. Tą pasją, wiedzą i podróżniczym niedosytem pragnę podzielić się z każdym, kto wyrusza ze mną by poznawać odległe zakątki świata. 

Jeden dzień w podróży jest jak życie w miniaturze: spotkania, rozstania, pożegnania. W prawdziwym życiu trzeba lat, żeby się z kimś zaprzyjaźnić, podczas podróży wystarczy kilka minut rozmowy. - De Santis​

Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich zupełnie coś innego niż to, po co się przyjechało. - Nicolas Bouvier

Często ludzie pytają: jak to się robi? Jak wyjechać w podróż życia? Jak rzucić wszystko? Jak tam przeżyć, a może jak to przeżyć? Nie ma na to prostszej odpowiedzi niż : spakuj plecak [byle nie za duży] i rusz przed siebie. Proste prawda? Jednak dla większości z nas w tej prostocie tkwi poważna trudność. Wewnętrzny strach przed nieznanym, przed brakiem planu i stałych dat w kalendarzu, nieznajomość języka, niska samoocena, społeczne reguły, oczekiwania rodziny itd. Zapomnij o tym, w końcu to ty decydujesz jak wygląda twoje życie, weź plecak i wyjdź już dziś. Jutro zaskoczy cię tak bardzo, że będziesz się zastanawiać, dlaczego tak długo z tym zwlekałaś/eś !

„Dominiko, jesteś najlepszą pilotką, z ogromną wiedzą i niesamowitą cierpliwością.Dziękuję bardzo  za wspólnie spędzony czas.Mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy na jakiejś wyprawie. ” _ Grażyna M.

„Wraz z żoną ślemy podziękowania za wspaniały czas, uśmiech i  barwne przedstawienie pięknej Patagonii. Pozdrawiamy i do zobaczenia w Boliwii” _ Janusz Z.

Podziel się :
  1. Dziękuję za wspaniały wspolny czas podczas wyprawy, świetna organizacje, profesjonalizm i porywające opowiesci. Mam nadzieję na kolejną wspólną wyprawe już niebawem.

    • Dominika

      Dziękuje ogromnie za tak miłe słowa i uznanie. Do zobaczenia wkrótce. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *