Pracownia SpoTkanie

Spotkanie jest jednym z ważniejszych elementów życie. Może być celowe, przypadkowe, w podróży, w szkole, w autobusie. Spotkanie oko w oko lub w grupie, spotkanie w kręgu i to najcenniejsze spotkanie z samym Sobą. Tak narodziła się Pracownia Twórczego SpoTkania rękodziełem, tkactwem, rysunkiem i drugim człowiekiem.

Nauka koronki Teneryfskiej w Asuncion, stolicy Paragwaju. Tradycja ta w paragwaju uważana jest na narodowe dziedzictwo pochodzace od indian Guarnies, mimo iz ma leteir 250lat i przybyla wraz hiszpanami z wysp Kanaryjskich.

Wiele lat spędziłam w podróży. Włóczęga jest splotem spotkań. Najpierw była Europa, potem Indie i Nepal. Ostatecznie na 4 lata pochłonęła mnie Ameryka Południowa. Nie odwiedzałam zabytków, nie odhaczałam cudów świata z listy UNESCO. Szukałam ludzi, żywej wiedzy, tradycji, doświadczenia. Dzięki tym spotkaniom, rozmowom, wspólnej nauce odnalazłam Siebie i to, co kocham w życiu najbardziej spokój, drugiego człowieka i rękodzieło.

Nauka tkactwa tradycyjnego, koronki nanduti w Paragwaju. Moją nauczycielką była Seniora Gómez , która nauczyła wszytki swoje córki, wnuczki i chetne dziewczyny jak ja.

W drodze nauczyłam się tkać tradycyjnymi metodami, wyplatać makramę oraz obrabiać metal. Tak na prawdę nauczyłam się dużo więcej, o czym wtedy jeszcze nie wiedziałam. Te umiejętności pozwoliły mi przeżyć w czasie wędrówki. Pięknym doświadczeniem w tej nauce była otwartość i gotowość do dzielenia wiedzą, techniką i inspiracją z napotkanymi wędrowcami. Jestem wdzięczna Andyjskim mistrzyniom tkactwa, wędrownym rzemieślnikom, osobom z którymi dzieliłam radości i smutki dnia codziennego. 

The gallery was not found!

W czasie warsztatów chcę podzielić się z tobą moimi skarbami: wiedzą, doświadczeniem i rozmową.

Podziel się :