Artystka

Ameryka południowa to nie tylko dżungla, góry, Machu Picchu i trudna historia. To przede wszystkim ogromne bogactwo artystyczne. Właśnie ten kolorowy kontynent rozkochał mnie w tkaninie tradycyjnej i nauczył tworzenia biżuterii lokalnymi metodami. Wiedza ta stała się podstawą projektu Wokół Tkactwa  oraz ArtePoraCraft.​

Andyjskie aguayos to coś więcej niż chusta. W czasach Inków tkanina skrywała wiele cennych informacji m.in. kalendarz siewu, zbioru, historie rodów, wiosek i dolin, by lepiej to zrozumieć, postanowiłam nauczyć się tkać. Poszukując lokalnych kobiet pracujących tradycyjnymi metodami, poznałam wiele ciekawych osób. W Peru Mam Gómez cierpliwie zdradziła sekrety tkactwa Andyjskiego. W Paragwaju Senora Franko pokazała, czym jest nanduti. Po powrocie kontynuowałam poszukiwania pośród środkowo i wschodnioeuropejskich tradycji m.in. w Białorusi, Ukrainie i Polsce. Zdobytą wiedzą dzielę się podczas warsztatów w Pracowni Twórcze SpoTKANIE.  Serdecznie zapraszam.

Arte Pora Craft jest efektem paroletniej podróży po Ameryce Południowej. Planowane 6 miesięcy zmieniło się w 4 lata, na które nie miałam odłożonych funduszy. Lokalne rękodzieło zachwyciło mnie do tego stopnia, iż postanowiłam opanować jego różne techniki i tworzyć własne wzory. W ten sposób, sprzedając na ulicy małe arcydzieła i zwykle bransoletki „szczęścia” mogłam utrzymać się w drodze. Biżuteria wykonana jest z metalu tzw. „alpaki”, miedzi i mosiądzu. Makamowe wzory realizuję w brazylijskim, woskowanym sznurku. Kamienie naturalne, kości, pióra i inne elementy pochodzą z odwiedzanych przez mnie miejscach i krajów.

Podziel się :