Na polskim rynku jest bardzo dużo ciekawych reportaży, prac antropoligcznych i przewodników o Meksyku. Wybrałam dla was kilka, które odswieżałam sobie w ostatnich dniach.
Na dobry początek polecam „Pejzaż beż kolców” Sylwi Mróz oraz „Dzieci szóstego słońca” Oli Synowiec z @mexicomagicoblog oraz „Podmiejskim do Indian” Piotrka Michalika. Te książki to podstawa wiedzy o współczesnym Meksyku jego społeczeństwie, zwyczajach, problemach.
„No pasa nada” Beaty Kowalik jest mocnym, ważna i wstrząsającym zbiorem historii meksykańskich kobiet. Niestety jest to historia perzmocy, alkoholizmu i nadużyć. Dla empatycznej osoby jak ja, bardzo trudna lektura bo wręcz fizycznie przeżywam to co bohaterki tego reportażu.
„Meksyk od kuchni” S.O.Mrożek prowadzi nas przez składniki meksykańskich potraw przeplatają je z historią, zwyczajami i ciekawostkami o swoim kraju.
.
Historia Meksyku, mitologia Majów i Azteków oraz historia podboju to fascynujące lektury pełne dat, miejsc, dziwnych nazw i nazwisk. Dla każdego kto chce dotrzeć do źródła z którego dzisiejszy Meksyk pochodzi, kto chce zrozumieć dlaczego jest tak a nie inaczej, dlaczego Indian jest mało i dlaczego są dumni ze swego pochodzenia, a jednocześnie się go wstydzą.
.
Przewodników jest wiele, każdy wnosi coś nowego. Warto zatem zajrzeć do kilku, ale zabrać tylko jeden.
.
Dużo by opowiadać, lepiej siąść do lektury i do zobaczenia w Meksyku.
#meksyk #mexico #reportaży #literaturafaktu #przewodnikmeksyk #wmeksyku #omeksyku #majowie #aztekowie #bibliotekapodróżnika #zbiblioteczki #recenzje #poradypodróżnicze #przedpodróżą #travelerblog