Polecam kilka wartych uwagi dokumentów o polskich Himalaistach i Himalaizmie. Filmy w ciekawy sposób pokazują w jak trudnych czsasch przyszło im realizować swoje pasje i kto wie, czy właśnie nie dlatego udało im się dokonać tak wiele.
Sztuka wolności | Marek Kłosowicz, Wojciech Słota
reżyseria: Wojciech Słota, Marek Kłosowicz
scenariusz: Wojciech Słota, Marek Kłosowicz
rok produkcji: 2011
producent:I nstytut Adama Mickiewicza
czas trwania: 1:10’05”
Świetny dokument o polskich himalaistach, którzy mimo komuny, zamkniętych granic i braku funduszy zdobywali ośmiotysięczniki i zapisali się na zawsze w historii. Dokument pięknie ukazuje determinacje oraz miłość do gór i wolności płynącej z obcowania z naturą. Uczucia, które do dziś pchają wspinaczy, by pokonywać własne słabości, przekraczać granicę ludzkich możliwości i walczyć z żywiołem. Fenomenem polskich wspinaczy był nie tylko zgrany zespół, wspólny cel i wsparcie, z jakim mogli realizować coraz to trudniejsze cele, ale samoorganizacja, ręczne wytwarzanie sprzętów wspinaczkowych i odzieży oraz zdobywanie funduszy malowaniem kominów na Śląsku.
Jak możemy przeczytać na stronie ninateka.pl : „Jak to możliwe, że to właśnie w komunistycznym, biednym państwie narodziło się pokolenie wybitnych himalaistów lat 70. i 80.? Andrzej Zawada, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka czy Jerzy Kukuczka musieli zmierzyć się nie tylko ze szczytami, ale także z trudnościami losu. Wyprawy kosztowały tysiące dolarów (a średni miesięczny dochód wynosił zaledwie 20), nie było otwartych granic, trzeba było skompletować ekwipunek w kraju, w którym brakowało nawet papieru toaletowego. Nie brakowało jednak potrzeby wolności, a wolność najpełniej można odczuć w górach. Pełen archiwalnych zdjęć film Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty ukazuje kulisy najsłynniejszych polskich wypraw górskich, nie zapominając o ich społeczno-politycznym oraz historycznym kontekście.”
Jurek | Paweł Wysoczański
reżyseria: Paweł Wysoczyński
rok produkcji: 2014
producent: Silesia Film
czas trwania: 80′
link po kliknieciu zdjęcia
Jak mawiał sam Kukuczka „Od śmierci w dolinach zachowaj nas, Panie”. Prawdopodobnie inaczej jak w górach, które kochał ponad wszytko, nie mógłby odejść. W 1986 włoski himalaista Reinhold Messner po 16 latach zdobywa koronę ziemi. Nie przeszkadza to Kukuczce kontynuować zdobywania kolejnych szczytów i już w 2 lata później staje się drugim człowiekiem z 14 ośmiotysięcznikami zdobytymi w zaledwie 8 lat. Co go wyróżniało, to częsta wspinaczka bez butli z tlenem, do lat 80-tych standardu na tych wysokościach. Sam Messner pogratulowała Polakowi tymi słowami” Nie jesteś drugi, jesteś wielki”. Nie tylko inni wspinacze, ale cały świat podział w Jerzym nieugiętość, upór, niesamowitą wytrzymałość fizyczna i psychiczną ( potrafił spędzić kilka nocy bez sprzętu biwakowego w jamie śnieżnej), ale i sprawność i spryt…
Więcej o filmie http://jurekkukuczka.pl/
„Jurek” to „gęsty, intensywny film”. To nie jest laurka ani pomnik, to rzeczywiście film o człowieku.
Ryszard Jaźwiński, Trójka
Film opowiada nie tylko o podboju najwyższych gór świata. To także historia Kukuczki “od kuchni” – w filmie znalazły się rozmowy z rodziną i przyjaciółmi oraz fragmenty wywiadów telewizyjnych.
Michał Wroński, Dziennik Zachodni