Meksykańskie rękodzieło jest bardzo różnorodne i obecne w codzienności. Sami meksykanie są dumni ze swego dziedzictwa i promują je na każdym kroku, co niestety nie oznacza, że znajomość misternej techniki tkania, rzeźby czy ceramiki nie zanika. W wielu wioskach między innymi w stanie Oaxaca. Tradycyjne stroje, ceramika i ozdoby, to nie relikty przeszłości, ale żywa codzienność. Tkaniny od zawsze stnowiły swegorodzaju wizytówkę. Wzory zarówno tkane jak i haftowane są inne dla każdej społeczności, a nawet wioski. Nawiązują do charakteru regionu, uprawianych roślin, zwierząt, mówią o ważnych świętach, kalndarzu zbioru, siewu, oraz kosmowizji danej społeczności.

„Mówiąc o tekstyliach w Oaxaca zbliżamy się do najróżniejszych włókien oraz kolorów pochodzących od heterodoksyjnej grupy owadów, mięczaków, roślin i minerałów, które ukazują paletę natury w pełnej okazałości. Pomiędzy nićmi osnowy, a barwnym wątkiem znajduje się również ważny rozdział w historii społecznej i gospodarczej zarówno Oaxaca, jak i Meksyku”.

Marta Turek, Meksykańska antropolog.

Poniżej podrzucam kilka linków do filmów, dokumentów i tekstów, które przybliżają znaczenie tkactwa w loklanej kulturze oraz wyjaśniają sam proces tkacki w regionie Oaxaca.

Krótki dokument o tkaczkach z Santa María Huazolotitlán. Ta nieduża miejscowość słynie ze swych piknych Huipili recznie haftowanych w kolorowe geometryczne wzory ( symbolizujace 12 misiecy roku i 7 dni tygodnia) oraz motywy zwierząt i roślin jak kukurydza, sezam. Cały artykuł po hiszpańsku znajdziesz tutaj.

Krótki film pokazujacy jak działa pasowy warsztat tkacki, gdzie nie ma drewnianej konstrukcji, a jedynie tkaczka swą pozycją ciała determinuje napięcie osnowy.

Krótki dokument o tkaczkach z San Pedro Amuzgos.

Polecam ciekawy katalog twórców rękodzieła z różnych regionów Meksyku. Pod tym linkiem można go ściągnąć w formie PDF.

I jeszcze jeden ciekawy tekst po hiszpańsku-Mujeres tejedoras, diosas guerreras. Mitos de la tradición textil de comunidades zapotecas de la Sierra Sur de Oaxaca

Podziel się :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *