Ameryka Centralna Kultura, Historia, Ciekawostki Meksyk Przewodniki Przydatne informacje Wyróżnione

Murale Diego Rivera w mieście Meksyk. Gdzie i jak je zobaczyć?

Dwudziesty wiek dla Meksyku to czas rewolucji i transformacji kraju. W takiej atmosferze około 1910 roku narodził się wyjątkowy, a dzis kojarzony właśnie z Meksykiem gatunek sztuki muralizm. W roku 1921 José Vasconcelos, jeden z głównych meksykańskich intelektualistów, objął funkcję sekretarza edukacji publicznej w rządzie prezydenta Álvaro Obregóna i to właśnie on zlecił artystom namalowanie edukacyjnych, skierowanych do niepiśmiennego społeczeństwa dzieł sztuki w budynkach użyteczności publicznej. Obregón wprowadził wiele reform, jedną z nich był nacisk na edukacje i walkę z analfabetyzmem.

W ten sposób świat poznał, zachwycił się i docenił działa takich artystów jak: David Alfaro Siqueiros, José Clemente Orozco, Diego Rivera i Rufino Tamayo.

Jak i gdzie zapisać się na zwiedzanie murali Diego Rivery w Pałacu Narodowym?

Słynne murale Diega Rivery w Pałacu Narodowym przy placu Zócalo w Meksyku od dłuższego czasu są dostępne dla zwiedzanych tylko po wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie Pałacu w towarzystiwe przewodnika jest darmowe, jednak trzeba się wcześniej zapisać

Pierwszym krokiem do stanięcia oko w oko z dziełami Diego Rivery jest napisanie maila na adres 👉 visitas_guiadas@hacienda.gob.mx 👈 zgłaszając date, ilość osób i język w jakim chcemy zwiedzać. Przewodnicy oprowadzają po hiszpańsku i angielsku.

W dniu wizyty 15 min przed daną godziną należy zarejestrować się z dokumentem np. paszportem w Museo de Arte de la SHCP na ulicy calle de Moneda 4 tj. piękna kolonialna brama na przeciwko wejście do Pałacu od lewej strony mają za plecami Zócalo.

Każdy zwiedzający dostaje identyfikator, następnie jest odczytanie nazwisk z listy i odliczenie czy wszystko się zgadza. Po czym przewodnik prowadzi zwiedzających do Pałacu, gdzie na wejściu przeprowadzana jest kontrola wykrywaczem broni i metalu.

Po tym wszystkim wspólnie grupą podąża się od muralu do muralu, gdzie przewodnik opowiada jego historie i symbolikę. Jest czas na pytani i bardzo krótki moment na zdjęcia. Muszę przyznać, że już sam Pałac robi wrażenie fascynującą architekturą i aranżacją wewnętrznych przestrzeni.

Wizyta trwa około godziny i jest tak ciekawa, ze nie wiadomo kiedy ten czas mija.

Gdzie można zobaczyć murale Diega Rivery i innych meksykańskich muralistów?

W Palacu Sztuk Pięknych ( El Palacio De Bellas Artes) przy parku Alameda zobaczymy prace: Alfaro Siqueirosa, Diego Rivery, Rufino Tamayo oraz Jorge Gonzales Camarena. Wstęp do pałacu kosztuje 85 peso. Warto ściągnąć sobie app. z audioguidem izi.Travel, by posłuchać historii i symboliki ukrytej w obrazach.

Diego Rivera Museum zadedykowane dziełom Diega. Samo muzeum powstało, by stworzyć przestrzeń dla ogromnego muralu z hotelu…, które cudem przetrwało trzesie ziemi w …

Wstęp 35 pesos. Muzem znajduje się na drugim końcu parku Alameda.

Secretaria de Educacion Publica (Calle Republica de Argentina 28), jedene z ciekawszych murali Diego Rivery dostępnych za darmo. Prace znajdują sie zarowno w patio jak i na kolejnych piętrach dawnego klasztoru de Santa María.

Dolores Olmedo Museum w Xochimilcho w zbiorach prywatnej kolekcji znajdziemy jedne z naj piękniejszych prac Diega Rivery i Fridy Khalo. Wstęp 100 pesos.

Bardzo nie oczywisty Abelardo L. Rodríguez Market targ warzywny, gdzie za straganami zobaczymy prace studentów malowe pod okiem Diega Rivery.

Ciekawe artykuły:

Diego Rivera And David Siqueiros Murals At National Museum Of Art In Mexico City

https://consulmex.sre.gob.mx/atlanta/index.php/component/content/article/22-asuntos-comunitarios/299-movimiento-muralista-mexicano

Podziel się :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *