Fotografia Gwatemala Magazyn Przewodniki Przydatne informacje

Kolory Flores i mało znana strefa archeologiczna Tayasal w Gwatemali.

Flores w stanie Petén to urocze, kolonialne miasteczko pośrodku jeziora Itzá. Słynie z niezwykle kolorowych fasad, pływania w ciepłym jeziorze o zachodzie słonca i jest baza noclegową dla odwiedzających strefę archeologiczną Tical, Uaxakatun czy Yaxha.

Historia głosi, iż pierwszymi mieszkańcami zarówno wyspy jak i okolicy byli Mayowie z grupy Itzá. Mieli dotrzeć na tereny dzisiejszej Gwatemali z Półwyspu Yucatán w czasie kryzysu jak nastał w sławnej Chichén Itzá. Jedną z teorii upadku zarówno Chichén Itzá jak i innych mayanskich miast jest nadmierny rozwój, przeludnienie, a w związku z tym brak wody i pożywienia. W wyniku czego ludzie opuszczali swoje osady i ruszali w poszukiwaniu nowego miejsca do życia.

Po owych przedhiszpańskich mieszkańcach pozostały ruiny Tayasal po drugiej stronie jeziora. Warto zrobić sobie przyjemny spacer po lesie i do nich dotrzeć. Ścieżka jest dobrze wydeptan, dodatkowo na maps.me znajdziesz zaznaczone wszystkie leśnie dukty.

Jak dotrzeć do Tayasal?

Do osady San Miguel po drugiej stronie jeziora płynie się kolektywną łodzią koszt 10q dla obcokrajowca, lokalsi płacą 3q. Łodzie wypływają co ok. 10 min z brzegu kolo restauracji Maple & Tocino. Nie ma konkretnego rozkładu, kiedy wsiądzie odpowiednia liczba pasażerów lancha ( po hiszp. lódka) wypływa. Jak zauważycie jedne lodzie są dla pasażerów piszych inne dla motorów.

Jak już stanisz po drugiej stronie jeziora to kieruj się w górę, w stronę boiska za nim jest już tylko las i ścieżki prowadzące do ruin i na prywatną, dość długą plażę z toaletami, ławeczkami i parasolami. Plaża płatna 15q. Kolejną atrakcją tej strony jeziora jest wieża widokowa 10q.

Podziel się :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *